شنبه - پنجشنبه: 9:00-17:00
10 سال سابقه درخشان

راکتن

راکتن (ساروج شکن)

ساروج چیست؟

ساروج نوعی ملات و بتن مستحکم و با مقاومت بسیار زیاد است . بتن و ملات ساروج را در گذشته جهت ساخت و ساز مورد استفاده قرار میدادند . بتن ساروج تشکیل شده از ترکیب آهک خاک رس و آب است . در علم باستان شناسی ،گنج پژوهان ممکن است با ملات دیوار و مانع های ساروجی روبرو شوند و به علت سخت و دشوار بودن ساروج دست از کار میکشند زیرا با پتک و یا چکش و کلنگ هم نمیشود انرا از بین برد.

در گذشته از ساروج برای ورودی تونل ها و غارها و تعدادی از قبرها و پلمپ کردن راه هایی ک به گنج میرسید و دفینه های زیرزمین و گوردخمه ها استفاده میکردند.جهت تخریب و شکسته شدن بتن ساروج از برخی مواد شیمیایی مانند راکتن و برخی دیگر از مواد شیمیایی استفاده میکنند.

از این ماده میشود در پروژه های ساختمانی، مترو، پل استفاده کرد و همچنین از این ماده میشود در محیط های مرطوب و حتی زیر آب هم استفاده کرد. ساروج انواع گوناگونی دارد که با استحام ترین آن به ترتیب از ساروج سیاه آغازمی شود و بعد آن ساروج سفید و ساروج طوسی و ساروج کرم است. برخی از ساروج ها با موادی بنام سیلکس و برخی دیگر با سرب و مس ذوب شده درست می شدند.

روش تخریب هر یک از این ساروج ها دارای تفاوتهایی است اما درکل میشود آنها را از بین برد. مثلا یک الماس را در نظر داشته باشید که قرار است آن را خرد کنید. شما اگر با پتک هم روی آن ضربه وارد کنید خرد نخواهد شد اما اگر بدانید که ان ضربه را دقیقا به کدام قسمت الماس وارد کنید به اسانی خرد خواهد شد و به قطعات ریزی تقسیم خواهد شد. ساروج هم مثل این الماس است، و اگر مواد آن در دسترستان نباشد لازم است بدانید که از کدام نقطه شروع به شکستن آن بکنید تا سریع تر نتیجه بگیرید. جهت ساخت مواد برای خرد کردن ساروج لازم است نمونه ساروج موجود باشد و مواد نیز بر طبق آن نمونه ساخته شود و یا اینکه لازم است شما بدانید که ساروج از په نوعی است. خرد کردن ساروج هایی که به شکل عمودی هستند با بکارگیری از مواد خیلی سخت تر است اما ناممکن نیست.

 

کتراک

جهت شکستن ساروج میتوانیم از کتراک هم استفاده کنید و ساروج را کاملا تخریب کنید .کار با کتراک هم بسیار ساده و راحت است و حتی نیازی به نیروی متخصص در این زمینه هم ندارد فقط کافی است حفره هایی بر روی ساروج ایجاد کنید و ترکیب اب و کتراک را داخل ان بریزید و انهارا بپوشانید و مقداری زمان را صبر کنید تا منبسط شود و سنگ متاشی شود.

در برخی از موارد هم دسترسی به برق نیست و حفر چال سخت و دشوار میشود انگاه میتوان در این شرایط از مته های دستی و یا مته های شارژی استفاده کرد.

اسید ضد ساروج

این اسید توانایی اینکه ساروج را در خود حل کند را دارد و سنگ را ذوب میکند این اسید انواع گوناگونی دارد. این اسید خیلی قوی است و اما روش کار با این اسید هم بسیار ساده و بدون خطر است اما در حین کار با اسید باید از دستکش های ضد اسید استفاده کرد.

 

راکتن

این ماده یک مواد منبسط شونده است که غیر انفجاری است و برای تخریب کردن انواع سنگ ها و بتن و ساروج استفاده میشود و از این ماده میشود به صورت افقی و عمودی استفاده کرد.راکتن میتواند جایگزین مناسبی برای مواد منفجره باشد و بدون صدا و در طی سی دقیقه انجام میشود.

 

نحوه کار راکتن

نحوه کار با این ماده اینگونه است که اول سوراخی را در نقطه مورد نظر ایجاد میکنید و بعد راکتن را باید با اب مخلوط کنید و درون همان حفره که ایجاد کرده اید بریزید.حالا بعد از گذشت 30 دقیقه این ترکیب که درست کرده اید درون حفره منبسط میشود و فشار زیادی را ایجاد میکند که باعث میشود سنگ نخریب شود.ما کجا هستیم ؟

آدرس : اصفهان ، کیلومتر 52 جاده اصفهان - نائین ، شهرک صنعتی سگزی
تلفن خرید : 19005285 099
تلفن خرید : 19005285 099
تلفن فکس : 95020085 031
مکاتبات ایمیل : Info@greenrock.ir
محصولات کتراک

مقالات سایت گرین راک

مواد ناریه

قوانین حمل مواد ناریه

قوانین بابت حمل مواد ناریه از سمت وزارت صنایع و معادن وضع شوده است که تحت عنوان آئین نامه ایمنی در معادن در 9 ماده( مواد 129 لغایت 137) ابلاغ شده است که باید رعایت شود علاوه بر این قوانین دیگری توسط وزارت کشور، به عنوان دستورالعمل اجرایی مواد انفجاری مصوب 1382/6/4 شورای امنیت ملی کشور وجود دارد. مقررات قانونی موجود: قوانین مربوط به حمل مواد ناریه طی بندهای 129 تا 127 از فصل ششم آئین نامه ایمنی در معادن به شرح زیر است: 1- مسئولیت جابه جایی و انبارداری مواد ناریه برعهده آتشبار است. 2- حمل مواد ناریه باید و ...

ادامه مقاله
کتراک تابستانی

کتراک تابستانی

توضیحات کتراک تابستانی کتراک تابستانی و یا همان (کتراک هوای گرم) همانطور که از نامش پیداست جهت تخریب  بدون انفجار و بی صدای سنگ و بتن در آب و هوای گرم و نیمه گرم مورد استفاده قرار میگیرد. دستور عمل استفاده از این ماده در بسته بندی ها شرح داده شده است و این توضیحات در بخش شرح خصوصیات است. یک نکته خیلی مهم این است که این ماده باید دور از رطوبت نگهداری شود. و اگر این نتکته رعایت شود کتراک را میتوان تا یک سال در انبار نگهداری کرد . زمانی که از این ماده استفاده میشود باید نکات ایمنی بسیاری را رعایت کنید که و ...

ادامه مقاله

آنفو

آنفو (ANFO) از ترکیب نیترات آمونیوم (AN) و بنزین یا نفت ویا گازوئیل آنفو به دست می آید. این ترکیب، یک ماده منفجره است. نیترات آمونیوم خود یک ماده منفجره است. اما به خاطر کم بودن حساسیت، به وسیله این ماده مخلوط آنفو را می‌سازند تا بر حساسیت آن اضافه کنند. آنفو از گروه مواد منفجره ای است که به آسانی می توان آنرا جا به جا کرد.از این ماده منفجره در معادن رو باز استفاده می شود. نیترات آمونیوم یک نوع کود می باشد که میتوان به میزان فراوان و بسیار ارزان آن را فراهم کرد ولی کاربرد آن بسیار مشکل است. ۱_نیتر و ...

ادامه مقاله